|

|
Meny Innholdsrik meny med gode forklaringer og lave priser byr på alt fra frokost, småretter, salater og baguetter til tyrkiske spesialiteter og italiensk pizza. Stamgjester anbefaler pizzaen og smårettene, men også de tyrkiske spesialitetene bør forsøkes.
|
|
|
|

|
Mat Store porsjoner av gode råvarer serveres appetittvekkende dandert. Ikke alt som står i menyen kommer på bordet, og den tyrkiske tomatsausen smaker lite annet enn salt tomatpuré. Av to tzatzikier forble den ene uspennende naturell yoghurt.
|
|
|
|

|
Vin Romslig og vennlig priset vinutvalg med 21 røde og 16 hvite. Både trygge polkjenninger og noen litt mer uvanlige merker fra hele verden er representert. Godt utvalg i glass og halvflasker. Til feiring finnes også champagne, mens sjåfører kan få alkoholfri vin.
|
|
|
|

|
Service Betjeningen er svært hyggelig og gir gjerne anbefalinger om mat og vin. En periode med litt lite oppfølging oppveies av sjarm og teller overhodet ikke lenger når espressoen spontant blir til to.
|
|
|
|

|
Miljø Rustikk og lun atmosfære med brystpaneler, messinggjenstander og malerier på veggene. Gjestene er hovedsakelig mellom 20 og 40, stemningen er uformell og behagelig livlig. Lavtsummende dansbandmusikk erstattes etterhvert av mer moderne toner før volumet skrus opp.
|
|
|
|
Spesialitet Ekte tyrkisk kjøkken
Meny: Serverer frokost, lunsj og middag.
|
|
|
Adresse
|
Darresgate 1
|
|
Veiforklaring
|
|
|
Strøk
|
St.Hanshaugen
|
|
Telefon
|
2236 1010
|
|
Telefax
|
2236 1010
|
|
Kjøkkensjef
|
|
|
Reservasjon
|
mulig
|
|
|
|
Kapasistet
|
90
|
|
Kapasistet ute
|
120
|
Chambre separée |
|
|
Hovedrett
|
59 - 160
|
|
Meny
|
-
|
|
Vinpriser
|
175–400
|
|
|
|
Mandag
|
1100–0100
|
|
Tirsdag
|
1100–0100
|
|
Onsdag
|
1100–0100
|
|
Torsdag
|
1100–0100
|
|
Fredag
|
1100–0100
|
|
Lørdag
|
1200–0100
|
|
Søndag
|
1200–0100
|
|
|
|
Hovedkategori Tyrkisk. Lunsj. Pizza.
|
|
|
|
På Alexander Kiellands plass ligger serveringsstedene nå på rekke og rad etter at vannspeil og gress har gjort dette til en liten oase i nærmiljøet. Men Café Isabella har vært her allerede i flere år. De har valgt fasadeskilter med mest mulig informasjon om meny og rettigheter og en heller traust, skråstilt skrift.
Det er foran Isabella man sitter ute og tar en drink i sommerkvelden, enten det er naboer eller arkitekter og designere fra et av firmaene eller høyskolen nede i gaten. Senere på natten og året er disse gjestene også å treffe innendørs, hvor det tradisjonelle følges opp og pubstilen regjerer. Brystpaneler og gule eller røde vegger gir umiddelbart et lunt preg og stemningen i lokalet er god uten å være høyrøstet.
Snacks i form av gulrotstenger settes ut på alle bord i løpet av kvelden. Det er ingen spiseplikt, men mange lar seg friste av den innholdsrike menyen som utover tyrkiske spesialiteter inneholder alt fra småretter, salater og baguetter til pizza, biff og burgere. Betjeningen er vennlig og munter og reklamerer for sine tyrkiske spesialiteter fra kulegrillen. Rettene serveres med bulgur, tomatsalat, pitabrød og tzatziki, og porsjonene er like romslige som lovet.
Mixed grill til 145 kroner har biter av kylling, lam, biff og køfte – krydrede tyrkiske kjøttboller. Kjøttet er mørt og godt marinert, og særlig køftene smaker deilig sammen med tzatziki og pita. Iskender kebab til 105 kroner er dessverre ikke like spennende. Biffkjøttet er mørt, men det er vanskelig å avgjøre om bitene er indrefilet. Verre er det at ingenting i denne retten smaker noe særlig. Tzatzikien er bare en innsjø av naturell yoghurt. Salaten mangler tomat og har ikke dressing. Risen er naturell og tomatsausen smaker ikke mye mer eksotisk enn salt og litt olje. Det hadde vært enkelt å forbedre dem.Tyrkia forsvant med andre ord et sted på veien mellom bestilling og servering.
Ingen av Isabellas viner koster mer enn 300 kroner, og i utvalget er en rekke velkjente bestselgere fra polet. Til det som antas å være smaksrik og velkrydret grillmat ønskes fyldig rødvin. Betjeningen anbefaler chilenske Concha y Toro til 218 kroner, men går også god for Chateau de Campuget, Costières de Nîmes til 255 kroner. Vinen er en blanding av fem druer og har en rund og fyldig smak som sitter lenge.
"God mat krever tid. Vennligst vis tålmodighet." Utsagnet er så sant som det står skrevet midt inne i menyen, men utover i måltidet gjør slett oppfølging fra personalet det sogar umulig å få bestilt noe å vente på. Dessert og kaffe kommer til gjengjeld raskt når det endelig er bestilt, noe som har sin naturlige forklaring i at det er nærmeste konditor som har bakt både eple- og ostekakene til 40 kroner stykket. Ikke desto mindre smaker de deilig, slik at det ikke er noe å si på dette. Og med ekstra espresso på huset og avslag på regningen er det forsømte tatt igjen og selskapet blidgjort.
For uhøytidelige sammenkomster eller bare et spontant måltid er Café Isabella et ypperlig alternativ som gir god valuta for pengene enten det er dag eller kveld, sommer eller vinter.
|
|
|